Ez az oldal sütiket használ a felhasználói élmény javítására.
Termékek Menü

A jó függőválasztás titka

Jassek Balázs


Ha gördeszkázásra adjuk a fejünket, eleinte általában a lap kiválasztása foglalkoztat leginkább, ám egy “összeállítás” csak egy nagy körültekintéssel kiválasztott függővel lesz igazán jó.

Az ideális felfüggesztés mindenkinek más és más, így általánosságban nem beszélhetünk helyes vagy helytelen döntésről. Ha kezdő vagy, a legfontosabb szempont a tengely kiválasztásánál, hogy a felfüggesztés és a választott lap szélessége egymáshoz illő legyen. Azaz: a lap alól a tengelyvég csavarok ne lógjanak ki, de repülőgép anyahajót se építs (a kicsike tengely felett egy bazi széles lap)

Ez Independent függők esetében így alakul:

Lap szélesség    Independent    

6.20 - 7.40 109mm / 6.90 axle

7.40 - 7.75 129mm / 7.60 axle

7.87 - 8.20 139mm / 8.00 axle

8.25 - 8.375 144mm / 8.25 axle

8.4 - 8.6 149mm / 8.50 axle

8.60 - 9.00 159mm / 8.75 axle

8.90 - 9.50 169mm / 9.125 axle

9.50 - 10.50 215mm / 10.00 axle

A 144-es és 159-es felfüggesztés az Independent kínálatában mindössze néhány éve jelent meg. Igazából a 144 volt a nagy áttörés, mert a cégnek az egyre népszerűbb 8.25 széles lapokhoz nem volt valódi megoldása. Azóta van. Ugyanilyen űrt töltött be a 159, így ma sokkal finomabban tudjuk megválasztani a felfüggesztésed méretét.

Ha megtaláltuk a hozzánk és a lapunkhoz megfelelő méretet, rátérhetünk a tengelyválasztás

speciálisabb részére, a konkrét modell kiválasztására. Az Independentnél két nagyobb alapkategóriába sorolhatjuk a függőket:

– könnyítés nélküli felfüggesztés (silver/silver standard)

– könnyített felfüggesztés (pro, hollow és forged hollow)

                                                                                                                                                                 

POLISHED - az alap silver/silver tengely, mely közel úgy néz ki, mint 1978-ban :) Közel!!!

Itt jön csak igazán a dolog neheze… Csakúgy, mint a gördeszka lapok esetében, évek alatt alakul ki, vagy éppen évről-évre változhat az ember ízlése, így a választás relatív.

A “sima”, könnyítés nélküli silver/silver Indy függőt az idősebb, konzervatív generáció és – meg fogsz lepődni, a profik jó része preferálja,

akik a súlybéli különbségeket nem feltétlen tartják fontosnak, mert már nem feltétlen tolnak tripla flipeket, vagy csak egyszerűen a “nehezebb tartósabb” elvet vallók közé tartoznak.

De van, hogy esetleg éppen a nagyobb súly – nagyobb lendület miatt választják (ezek a profik – pl Evan Smiths, a DC sztár gördeszkása, akinek PRO tengelye minden könnyítés nélkül, de különleges dekorral jött ki 2018-ban!).


 

A feltörekvő generáció és a profik egy része azonban él a technikai újítások nyújtotta lehetőségekkel és előszeretettel alkalmazzák, akár Andrew Reynolds, akár Luan Oliveira vagy épp a 2019-es év gördeszkása, Milton Martinez könnyített pro modelljeit.
A “könnyítést” más-más anyagok használatának bevezetésével (forged hollow: a talp rész kovácsolt alumíniumból készül így lesz könnyebb, mint egy sima silver/silver), vagy a tengely és a tőcsavar együttes vagy külön-külön átfúrásával (hollow) érik el.
Itt fontos megjegyezni, hogy a PRO tengelyek nagyon kevés kivételtől eltekintve (ez az éppen említett Evan Smith, mely egy sima silver/silver egyedi verziója) HOLLOW technológiával készülnek. Ennek lényege, hogy a tengely és a tőcsavar készül könnyített technológiával, így a nagy sikerű FORGED HOLLOW tengelytől csak pár grammal nehezebb, viszont a BASEPLATE vastagabb és sokkal több csúszást visel el, mivel nagyobb a kopó felület – talán éppen ezért lettek ezek a PRO tengelyek.

2020 újdonsága, hogy már van PRO tengely teljes könnyítéssel, tehát nem csak hollow, de forged hollow is. De ez igazi ritkaság.



 

Érdekesség:

Amikor néhány éve az Independent fejlesztői bejelentették a könnyített tengelyek és a high-tech bevezetését, a marketing csapat és külső szakértők egyként lengették meg a piros zászlót. Arra hivatkoztak, hogy az Indy hírnevét megszokott tengelyeinek köszönheti és egy ilyen újítással az egész céget tönkre fogják tenni.
A fejlesztők meggyőzték a vezetést (pl. Jeff Kendall ex-über menőt) és piacra dobták az első forged (kovácsolt alumínium) talppal szerelt modellt, majd a forged hollow modelleket (ugyanaz a talp és hozzá fúrással könnyített tőcsavar és tengely). A piac ujjongva fogadta a könnyebb Indy tengelyeket. Az első évben többet adtak el, mint a hagyományos Indykből összesen. (a szerk.)
Az Independent jelenleg legújabb konstrukciója a Titanium tengely, ami a könnyített függők “királya”.
Kézben tartva is jól érezhető a súlykülönbség egy “nehezebb” és e között a pehelykönnyű modell között.
Végső soron a megfelelő függő alkalmazkodik deszkázásunkhoz. Ha technikásabb, flipes trükköket és csúszásokat csinálunk, talán ajánlott egy könnyebb függő, ami segít abban, - súlyából adódóan, hogy könnyebben pörögjön a deszka. Ha hatalmas szintek meghódításán és döntött korlátok csúszkálásán törjük a fejünket, akkor pedig talán érdemesebb egy sima, könnyítés nélküli tengelyt kiválasztanunk strapabírása miatt.


 

Érdekesség:

Amikor a 2009-es London mellett tartott Independent Sales Meetingen vettünk részt első ízben, megkérdeztük a fejlesztőt: Mi az Indy tengelyek titka? A válasz nagyon egyszerű, de meggyőző volt: NOTHING TURNS LIKE AN INDY! Valóban, egyértelműen azt a visszajelzést kapjuk, hogy akármit kipróbálhat az ember, valamit annyira elkaptak az Indy tengelynél 1978-ban, hogy azt azóta sem tudta überelni senki. A 2013-ban megjelent 11. verzió (STAGE 11 a jelenlegi) és minden addigi megtartotta az első generáció fordulékonyságát és hibamentességét (az egyik irányból másikba átterhelve nincsen olyan pont, ahol a tengely elbizonytalanodik, esetleg akad) és csak a versenyzői (rider) igényeknek megfelelően hangolják újra néhány évente ezt a majdnem tökéletes tengelyt. (a szerk.)




Sasvári Bertalan írta

Jassek Balázs szerkesztette

A függőink közül ide kattintva válogathatsz...
Tartalomhoz tartozó címkék: Deszka választó